Караван безбедности у саобраћају у Нишу

Караван безбедности у саобраћају у Нишу

Караван безбедности у саобраћају стигао је данас у Ниш. Саобраћајна полиција, Путеви Србије, АМСС, Црвени крст, Град Ниш и Агенција за безбедност саобраћаја организовали су на главном градском тргу манифестацију која представља део Националне кампање безбедности. Циљ кампање је подизање свести јавности о важности безбедности саобраћаја и успостављање интеракције са грађанима ради едукације и стицања исправних ставова о безбедном учешћу у саобраћају.

Посебно је указано на значајно повећање страдања младих у саобраћају у првих десет месеци ове године у односу на исти период претходне. Статистички подаци показују да је број погинулих младих у саобраћајним незгодама порастао, јер су од почетка године у саобраћајним незгодама погинуле 82 особе старости од 15 до 29 година, што је 41% више него у истом периоду прошле године.

„Безбедност деце у саобраћају је приоритет Агенције за безбедност саобраћаја, а наша најважнија обавеза је едукација деце, али и њихових родитеља“, поручио је в.д. директора Агенције за безбедност саобраћаја Бранко Стаматовић.

Градоначелник Ниша, Драгослав Павловић, нагласио је да је сваки изгубљени живот ненадокнадиви губитак. Он је оценио да су подаци поражавајући и додао да едукација, превенција и подизање културе безбедности у саобраћају представљају „златну полугу сигурности на друму.“

„Поручио бих свим Нишлијама, а посебно младима: возите и мислите на живот! Кључ је у вама! Ни најбољи полицајац, ни најстроже казне нису довољни. Човек крши пропис! У њему су и проблем и решење“, рекао је градоначелник Ниша уз напомену да је циљ Града нула погинулих и да ће Ниш учинити све да услови безбедности буду бољи.„На овом задатку сви смо одговорни!“, поручио је Драгослав Павловић.

Посебна занимљивост данашњег скупа била је то што је младима пружена јединствена прилика да пробају симулаторе судара и превртања возила у циљу стицања исправних ставова о неопходности коришћења сигурносних појасева током вожње, и то на самом почетку возачког стажа.

Циљ овог пројекта, који се реализује у великом броју градова широм Србије, јесте да се проблем страдања у саобраћају подигне на виши ниво друштвене важности и приоритета, као и да сваки грађанин преузме део личне одговорности приликом учешћа у саобраћају – било као пешак, путник или возач.