„Pasoš za pse: Novi predlog grada Niša za smanjenje broja napuštenih životinja“
Grad Niš razmatra nove mere za rešavanje problema napuštenih pasa na gradskim ulicama, koji predstavlja ozbiljan bezbednosni, zdravstveni i finansijski izazov. Jedna od ključnih inicijativa je uvođenje pasoša za kućne ljubimce, prema izmenama Odluke o držanju životinja. Vlasnici pasa bi bili u obavezi da prilikom šetnje na javnim površinama sa sobom nose pasoš ljubimca, koji bi na zahtev morali pokazati komunalnom policajcu, izjavio je Svetozar Aleksov, gradski većnik, na javnoj raspravi održanoj u Deli prostoru.
Veliki troškovi za grad zbog ujeda pasa
Aleksov je naglasio da je ove godine zabeleženo blizu stotinu ujeda napuštenih pasa, dok je Grad Niš iz budžeta izdvojio preko 100 miliona dinara za odštete građanima. On je istakao da je uzrok problema neodgovorno ponašanje vlasnika ljubimaca, kao i višegodišnja nespremnost lokalne samouprave da dosledno sprovodi zakonske propise i kažnjava prekršioce.
Potreba za dodatnim rešenjima
Osim uvođenja pasoša, predložene mere uključuju otvaranje novih parkova za pse, prostora za istrčavanje uz Nišavu i zabranu postavljanja kućica za napuštene pse.
Protivljenje udruženja za zaštitu životinja
Članovi udruženja za zaštitu životinja izrazili su neslaganje sa predlogom o pasošima i zabranom hranjenja pasa na javnim površinama. Anđela Kocić iz Udruženja „Pit“ istakla je da su prethodne gradske vlasti već obezbedile sredstva za čitače čipova, ali da nedostaje sistemsko rešenje poput sveobuhvatnog popisa i obaveznog čipovanja pasa.
Udruženja podsećaju da su kućice za napuštene pse postavljene u dogovoru s gradom i JKP „Medianom“, ali da brigu o njima vodi isključivo društvo za zaštitu životinja, koje ih redovno čisti. Problem dodatno komplikuje nepostojanje kanti za otpatke u blizini kućica, zbog čega građani često odlažu smeće na neprimeren način.
Stroža kontrola i kazne kao ključ za rešenje problema
Učesnici javne rasprave složili su se da je neophodno sprovesti strožiju kontrolu i primenu zakonskih propisa, uz povećanje kazni za napuštanje životinja. Ove mere, uz odgovorniji pristup vlasnika kućnih ljubimaca, mogu doprineti smanjenju broja napuštenih pasa i rešavanju problema na održiv način.