Sveti Nikola – najveća slava u Srbiji

Sveti Nikola – najveća slava u Srbiji
Foto: nimedia

Srpska pravoslavna crkva i vernici  19. decembra proslavljaju Svetog Nikolu, jednu od najčešćih slava u Srbiji. Za Svetog Nikolu važi da slavi pola zemlje, druga polovina ide u goste.

Priča o tome kako je došlo do toga da baš Sveti Nikola postane “najpopularnija” slava u Srbiji, malo je kompleksnija i teško  objašnjiva samo jednim razlogom.

Sveti Nikola je bio episkop Mire Likijske u Maloj Aziji. Reč je o vaseljenskom svecu koga podjednako poštuje i zapadni i istočni svet. Legenda kaže da je Sveti Nikola za života bio veliki dobročinitelj koji je sve svoje bogatstvo i imanje razdelio siromašnima, a on sam je, vođen čudesnim glasom, krenuo da u narodu širi veru, pravdu i milosrđe.

Već samom svojom pojavom donosio je utehu, mir i dobru volju, a skroman kakav je bio, novac nije davao ljudima u ruke, već im je stavljao u džep da  se iznenade kada ga nađu. Upravo zbog ovih detalja se veruje da je legenda o Deda Mrazu proistekla baš na osnovu života Svetog Nikole.

I dok je zapadni svet prihvatio Santa Klausa u obliku debeljuškastog deke koji, obučen u crveno deci donosi paketiće, u Srbiji kult Svetog Nikole ima dublje korene i održao se  do danas.

Stara Srbija bila je zemlja seljaka u kojoj je najveći deo stanovništva preko cele godine radio u polju. Zima je bila jedini period kada je bilo vremena za predah, pa je Sveti Nikola, koji se slavi 6. decembra po starom, odnosno 19. decembra po novom kalendaru –  idealan.

Etnolozi ističu i da je za rasprostranjenost kulta Svetog Nikole među Srbima zaslužno i već poslovično siromaštvo našeg naroda. Kako Sveti Nikola pada u vreme božićnog posta, takvu slavu je uvek lako spremiti, uz malo hleba, krompira i rakije, a ako se nađe i malo ribe onda je to gozba.

Sveti Nikola je zaštitnik putnika i moreplovaca. Zbog toga, veruje se da je na ovaj dan potrebno odložiti planirana putovanja i da mornari ne isplovljavaju, kako bi se izbegle nesreće i obezbedila sigurnost na putu.

Legenda kaže i da je puno solunskih ratnika u Prvom svetskom ratu, nakon izngnatstva, Albanske golgote, izbeglištva na Krfu, po povratku u Srbiju odlučilo da za krsnu slavu uzme baš ovog sveca.

O tome govore i stihovi čuvene pesme „Kreće se lađa francuska“:

Svi mole Svetog Nikolu,

najveću silu na moru.

Svaki se smerno molio

da bi se domu vratio“.