U Gadžinom Hanu zavarivači iz Senegala, a ne iz Srbije: „Deca ne znaju da zanat znači siguran posao i dobru platu“

U Gadžinom Hanu zavarivači iz Senegala, a ne iz Srbije: „Deca ne znaju da zanat znači siguran posao i dobru platu“
Foto: NI MEDIA

U Srbiji već godinama nedostaju zavarivači, mašinbravari i vozači, što je dovelo do velikog rasta cena rada u ovim deficitarnim zanimanjima. Poslodavci su pred izazovom kako da naprave balans između zarada proizvodnih radnika i inženjera, a pojedini su bili prinuđeni da uvoze radnu snagu.

Jedan od primera je kompanija RESOR iz Gadžinog Hana, koja se bavi proizvodnjom komunalne opreme za lokalna preduzeća. U njihovim halama već više od dve godine rade radnici iz Senegala i Rusije, a uskoro se očekuje dolazak još devet radnika iz Bangladeša. Firma im je obezbedila i smeštaj.

 

Iako su plate u ovoj firmi od 80.000 do 135.000 dinara, što je znatno iznad prosečne zarade u ovom kraju, domaćih radnika gotovo da nema.

– U Zaplanju, koje važi za jedno od najsiromašnijih područja u zemlji, jednostavno nema zainteresovanih da rade kao bravari ili zavarivači – kaže Branislav Mihajlović, vlasnik kompanije Resor.

 

Kako bi motivisali mlade da ostanu u svom kraju i školuju se za deficitarna zanimanja, ova firma već godinama nudi mesečne stipendije od 25.000 dinara za učenike koji upišu srodne smerove, što je višestruko više od republičkog proseka. Trenutno sedmoro učenika prima ovu stipendiju, a firma pokriva i troškove maturske večeri celoj generaciji osmog razreda u Gadžinom Hanu.

– Napravljena je takva atmosfera u našoj zemlji da se smatra da je sramota školovati se za proizvodno zanimanje. Deci se ne objašnjava dovoljno da proizvodna zanimanja obezbeđuju odličnu zaradu i sigurnu budućnost za njih i njihove porodice – ističe Mihajlović. – Mi nudimo učenicima koji upišu zanate mesečnu stipendiju od 25.000 dinara i zaposlenje odmah po završetku škole. Plaćamo i matursko veče celoj generaciji učenika osmog razreda u Gadžinom Hanu, sve sa ciljem da se oni opredele da ostanu u svom kraju i zaposle kod nas – dodaje on.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna plata u opštini Gadžin Han iznosi 73.628 dinara. Ipak, ni to, ni iznadprosečna primanja u firmi Resor nisu dovoljni da privuku domaće radnike.

– Sva preduzeća u ovoj oblasti suočavaju se sa istim problemom – jednostavno nema više ko da radi, zaključuje Mihajlović, dodajući da bi radije zapošljavao ljude iz Srbije, jer su „svoji na svome“, nego da naši ljudi odlaze u inostranstvo da rade za tuđe firme.