Bojkot ekskurzije i rekreativne nastave u OŠ „Čegar“ u Nišu zbog visokih cena

Roditelji učenika nižih razreda Osnovne škole „Čegar“ u Nišu odlučili su da bojkotuju rekreativnu nastavu na Zlatiboru po ceni od 47.000,00 din, navodeći da je cena ovogodišnjeg aranžmana povećana za čak 15.000 dinara. Sličnu odluku doneli su i roditelji učenika šestog razreda, koji su odbili da šalju decu na ekskurziju, smatrajući da su cene neprihvatljivo visoke.
Tender sa samo jednom agencijom
Tender za organizaciju putovanja raspisan na početku školske godine, ali se javila samo jedna turistička agencija koja je na kraju i dobila posao. U međuvremenu, škola je promenila rukovodstvo, a novi v.d. direktor Vladimir Ristić ističe da je pregledao dokumentaciju i potvrdio da je jedina pristigla ponuda morala biti prihvaćena.
„Nažalost, praksa je da se na tendere u školama uglavnom javlja samo jedna agencija, što otežava bilo kakvu konkurenciju i mogućnost izbora povoljnijih ponuda,“ rekao je Ristić, dodajući da su poskupljenja postala trend u obrazovnim ustanovama.
Nezadovoljstvo roditelja raste
Roditelji su više puta upozoravali na previsoke cene, ali su često primorani da popuste kako bi njihova deca učestvovala u ovim programima.
„Stalno je isto. Preskupo je, ali većina dece ide, i ne želim da moje dete bude izuzetak. Plaćamo na rate, ali osećaj da nas neko vara ostaje,“ rekao je jedan od roditelja.
Ovaj problem nije specifičan samo za OŠ „Čegar“, već predstavlja širi obrazovni fenomen u kojem su roditelji suočeni s dilemom između želje da njihova deca ne budu uskraćena za društvena iskustva i visokih troškova koji opterećuju kućni budžet.
Otvorena pitanja i sumnje
Roditelji se često pitaju ko profitira od ovako visokih cena, dok rešenja u vidu transparentnijih tendera ili uključivanja većeg broja agencija još uvek izostaju. Bez promena u sistemu, ovaj problem će nastaviti da izaziva nezadovoljstvo i osećaj nepravde među roditeljima, dok će deca možda ostati uskraćena za vredna iskustva.