Koliko vas ove godine može koštati letovanje u Boki Kotorskoj?

Cene se u odnosu na prošlu godinu u Crnoj Gori na moru nisu drastično promenile. Odmor u Igalu ili Herceg Novom može vas koštati malo, ili mnogo, zavisi od toga šta želite. Jedno je sigurno, cene mesa i goriva, niže su nego u Srbiji.
Nevesta Jadrana, Boka Kotorska, i dalje pleni svojom lepotom. More je čisto, prozirno, tirkizno i u odnosu na Egejsko more i slanije i mirišljavije. Cene hleba i peciva u Herceg Novom i Igalu su ove turističke sezone neznatno više nego u Srbiji. Tako se, recimo, parče pite može kupiti za 80 centi, vekna hleba za 1 ili 1,20 evra.
Kugla sladoleda varira od 1.20 do 1.50 evra, što je više u odnosu na Niš gde kuglu sladoleda možete kupiti za 100 dinara.
Hipermarketi Voli i HDL nude veliki asortiman robe, a objekte imaju svuda u Boki. Zanimljivo je da je cena mesa i suhomesnatih proizvoda niža nego u Srbiji. Tako se u HDL-u može kupiti svinjsko meso bez kostiju po ceni od 5.42 evra po kilogramu, dok je cena čuvenog pršuta negde oko 15 evra.
Cene voća i povrća u piljarama kojih ima duž cele Jadranske magistrale, nešto su više u odnosu na Srbiju. Kilogram breskvi košta od 3.5 do 4 evra, trešanja još uvek ima i njihova cena je 8 evra za kilogram,
Ono što sve interesuje kada pođu na more je cena ležaljki i suncobrana. Na mnogobrojnim plažama u Herveg Novom, koje se većinom uređene i betonirane jer se u pozadini nalazi kafići, poštuje se pravilo da jedan deo plaže ostane slobodan za one koje neće da iznajme ležaljke ili suncobrane.
Rentiranje plažne opreme košta 4 evra po ležaljki, odnosno 2 evra po suncobranu. Za dvoje to jeste izdatak od 10 evra dnevno, ali nije nužan, jer je početkom jula bilo dovoljno slobodnih mesta na plažama i za one sa sopstvenim „mobilijarom“.
Ulični fast food je po ceni pristupačan, parce pice košta od 2,5 do 3,5 evra, hamburgeri su 3,5 do 4 evra, dok se na ulici može kupiti i fišek girica ili lignji po cenama od 3 do 4 evra.
Mnoge lepo uređene kafane duž mora, osim klasičnog menija, nude i dnevni meni koji sadrži supu, salatu i glavno jelo. U igalu ovaj obrok košta od 8 do 10 evra,
Cene pića se razlikuju od mesta do mesta, U Kotoru, u starom gradu, cena jedne flašice popularnog sajdera je 4 evra, u Igalu cena male krigle točenog piva 3 evra.
Cene najma apratmana na zvaničnim sajtovima kreću se od 35 do 80 evra za noć, u zavisnosti od opremljenosti i naravno, udaljenosti od plaže, mada je i tu moguće postići dogovor, jer su Bokelji ljubazni domaćini.
Sve u svemu, letovanje u Boki ove godine koštaće onoliko koliko su vam platežne moći. Ako obroke spremate sami, isto ili manje nego da ste kod kuće. Ako se oslonite na vanpansionsku potrošnju, onda spremite evre.
Za kraj i malo istorije. Prvi grad na ulasku sa otvorenog Jadranskog mora u Bokokotorski zaliv je Herceg Novi. O burnim prošlim vremenima svedoči očuvana kula i tvrđava starog grada sa koje su se Bokelji topovima branili od osvajača. Ako su neprijateljski brodovi ipak kod Herceg Novog uspevali da probiju odbranu, čekale su ih Verige (ogromni lanac na najužem delu zaliva) i „dalje nećeš proći“. Uz topove sa Perasta, Kotor, po kome ceo zaliv nosi ime, nikada u svojoj istoriji nije bio osvojen. Ovaj deo crnogorskog primorja popularno se zove i „Nevesta Jadrana“. Modro more smešteno između prelepih planina, uz četinarske šume vredi svaku paru.