“Makar se nešto dešava” Aleksandra Stankova prvo predstavljen niškoj publici: Roman naših generacija o čoveku koji traga za sobom
Niška publika je na Sajmu knjiga imala priliku da se prva upozna sa romanom prvencem novinara i pisca Aleksandra Stankova “Makar se nešto dešava”. Ovaj višeslojni roman savremene književnosti u osnovi prati lik Aleksinčanina Darka Markovića, koji se muči sa rutinom i svakodnevicom u koju ga je život uvukao.
Da li u želji da nam se nešto desi, nekada ne vidimo da nam se pred očima već dešava život? Šta je uspeh, a šta sreća? Odgovore na ova pitanja niški novinar i pisac traži na stranicama svog novog romana, čiji i sam naziv aludira na to da mnogi često tragajući za lekom za rutinu, pokušavaju da iz korena promene svoj život.
Pisac likove stavlja u različite situacije pa tako vidimo njihovo ponašanje u Aleksincu, ali i kako žive i rade u Švajcarskoj. Kako uređeniji sistemi, (ne)uređuju i njihove živote. Pored opisa krajolika južne Srbije i gradića podno Alpa, “Makar se nešto dešava” priča dobro poznatu balkansku priču borbe za opstanak u svakom smislu, sa svim njenim vrlinama i manama.
“Darkov lik sam kreirao pre nekoliko godina u svojoj glavi nekim beleškama. Kasnije su se sklopile kockice da bi on takav mogao da se preseli u inostranstvo, jer taj put na kraju postaje neka vrsta njegovog hodočašća. Ostalo se posle samo posložilo tokom pripreme i samog pisanja, pa smo od jednog dobili plejadu veoma zanimljivih likova. Svi oni zajedno pričaju jednu životnu priču istrgnutu iz vremena, smeštenu na raskrsnici svetova koji su na prvi pogled tako različiti, a zapravo isti”, rekao je Stankov.
Knjiga, kaže autor, može da se čita kao roman lika, psihološki roman, pa čak i triler. Tu su i brojne avanture i ljubavni odnosi, pa tako, kaže, svako može da se veže za lik ili deo romana koji mu najviše prija.
Izdavač je beogradska “Agnosta”, a Ivan Drljača ispred ove kuće je na promociji govorio o kvalitetu romana, upoređujući ga sa prethodnom zbirkom Stankova – “Elastične priče”.
“Meni je veoma drago da na neki način i ovaj roman jeste jednako kvalitetan, ili čak više kvalitetan u odnosu na zbirku priča koju smo mi izdali i što se na neki način više vidi jedan napredak, rast ili prosto jedan progres u onome što je stvaralaštvo Aleksandra Stankova”, rekao je Drljača.
Autor za svoje delo voli da kaže da je to “roman naših generacija”, gde pod tim podrazumeva ljude koji su rođeni i odrastali u prethodnih nekoliko decenija. Smatra da će se možda oni najviše poistovetiti sa razmišljanjima i dilemama glavnog lika, ali dodaje da to ne znači da se roman neće dopasti i onima koji nisu u ovom vremenskom opsegu, jer nudi spektar likova i događaja pa svako može da nađe ono što mu prija.
Urednik je Slaviša Pavlović, lekturu je radila Jelena Stošić, a ilustraciju na naslovnoj strani je dizajnerka Dragana Stanisavljević.
Roman je tokom Sajma knjiga u Nišu koji traje do 1. decembra, dostupan na štandu “Biblionera”, a do polovine decembra bi trebalo da se nađe i na rafovima knjižara poznatih izdavačkih kuća, kao i u njihovim onlajn prodavnicama knjiga.
O autoru:
Aleksandar Stankov je rođen 1986. godine u Nišu. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u ovom gradu, na smeru Književnost i srpski jezik. Od 2008. godine se, sa povremenim prekidima, bavi novinarstvom, a odnedavno je u IT sektoru. Za uređivački rad dobio je nagradu “Slađana Veljković” za 2018. godinu.
2021. godine objavio je prvu knjigu, zbirku priča “Elastične priče”. Pripovetka “Mrak” štampana je 2015. godine u zborniku “Crte i reze” biblioteke iz Svilajnca, dok je priča “Dim” deo antologije “Nijanse gladi”(2023).
Autor je bloga “Zapisi sa južne strane” gde objavljuje svoje priče, kolumne i komentare.
Živi i radi u Nišu.