STUDENTI FILOZOFSKOG FAKULTETA BLOKIRALI ANONIMNU ANKETU SA SUMNJIVIM POREKLOM

STUDENTI FILOZOFSKOG FAKULTETA BLOKIRALI ANONIMNU ANKETU SA SUMNJIVIM POREKLOM
Foto: NI MEDIA

Studenti Filozofskog fakulteta u Nišu nedavno su zaustavili anonimnu anketu, poslatu na njihove mejl adrese, koja je izazvala niz pitanja o bezbednosti podataka i stvarnoj svrsi istraživanja. Ankete su poslate sa adresa koje su izazvale sumnju zbog moguće veze sa domenom registrovanim u Rusiji.

Sumnjivi mejlovi i anonimnost
Oko 1500 studenata dobilo je mejl sa samo jednim pitanjem: „Da li podržavate blokadu svog fakulteta?“ Iako na prvi pogled neobičan, ovaj potez je privukao pažnju zbog činjenice da su mejlovi poslati sa eksternih adresa koje nisu povezane sa fakultetom.

Filip Farkaš, student Filozofskog fakulteta, komentariše:

„Poruka nije stigla iz naše interne organizacije, već sa spoljne adrese, i to u čudnom terminu, kasno uveče.“

Dodatnu zabrinutost izazvala je činjenica da studenti nisu mogli da identifikuju pošiljaoca, a prema rečima Nikole Jovića iz Računarskog centra fakulteta:

„Mejlovi naših studenata nisu javno dostupni. Ovo sugeriše da je došlo do potencijalne zloupotrebe podataka.“

 

Nepoznati portal i nejasni ciljevi
Anketa je vodila do portala alfavit.rs, koji sadrži svega tri teksta na studentske teme, bez osnovnih informacija o uredničkom timu ili ciljevima sajta. Novinar Aleksandar Stankov navodi:

„Portal nema nikakve podatke o vlasništvu niti uredničkoj strukturi. Kada se pretraže javne baze podataka, nema registrovanog medija pod tim imenom.“

Dalje istrage ukazuju na to da je jedan od domena s kojeg su poslati mejlovi možda zakupljen u Rusiji.

Reakcije studenata i rezultati ankete
Od 1500 poslatih anketa, odgovorilo je svega 166 studenata, od kojih je više od dve trećine podržalo blokadu. Međutim, većina studenata, poput Filipa Farkaša, ignorisala je mejl nakon što je Računarski centar upozorio na sumnjiv izvor.

Nikola Jović zaključuje:

„U ovom trenutku ne možemo da identifikujemo pošiljaoca, ali smatramo da bi istražni organi mogli da reše ovu misteriju.“

Zanimljiv detalj – selektivna distribucija mejlova
Jedan od intrigantnih aspekata jeste selektivna distribucija anketa. Studenti Departmana za engleski jezik i književnost nisu dobili mejlove, dok su psiholozi primili najviše poruka.

Ova situacija otvara pitanja o bezbednosti podataka, mogućoj manipulaciji mišljenja studenata i pravim ciljevima ovakvih anketa. Da li je u pitanju pokušaj uticaja na odluke studenata, ili nešto dublje? Ostaje da nadležni organi utvrde istinu.