Treća umetnička kolonija u kompaniji DMV: Susret umetnosti i tehnologije

Treća umetnička kolonija u kompaniji DMV: Susret umetnosti i tehnologije
Foto: NI MEDIA

U prostorijama kompanije DMV danas je svečano otvorena treća umetnička kolonija, koja ove godine okuplja 17 afirmisanih umetnika iz različitih oblasti stvaralaštva. Kolonija je zamišljena kao zatvoren radni prostor, posvećen razmeni iskustava i kreativnom radu, ali će tokom njenog trajanja biti organizovane i radionice otvorenog tipa, tribine, kao i svečano otvaranje izložbe nastalih radova – namenjeni široj javnosti i svim zainteresovanim posetiocima.

Tema kolonije oslanja se na ideju povezivanja umetnosti sa savremenom tehnologijom, a inspiracija za ovakav koncept potekla je još prošle godine, kada su umetničkoj koloniji prisustvovali vlasnik kompanije, Dušan Šarković, i jedan od idejnih tvoraca projekta.

– Prva ideja rodila se upravo iz tog susreta. Poželeli smo da uspostavimo most između umetnika i proizvodnih kapaciteta fabrike – izjavio je selektor kolonije Slavko Timotijević.

S obzirom na to da starija generacija umetnika mahom neguje tradicionalne forme izražavanja, ove godine u koloniju su uključeni i mlađi autori, koji su s oduševljenjem prihvatili izazov rada u tehnološkom okruženju.

– Svi učesnici sarađivali su sa proizvodnim timom, nadahnuti samim procesima i mogućnostima koje fabrika nudi. Kada pogledate njihove radove, biće vam jasno koliko su umetnici s razumevanjem, ali i nesputanom kreativnošću, pristupili ovom izazovu – ističe organizator.

Poseban segment programa čini predstavljanje stalne umetničke kolekcije, posvećene srpskoj – odnosno, šire gledano, južnoslovenskoj – umetnosti u poslednjih 150 godina. Taj vremenski okvir poklapa se s razvojem autentičnog likovnog izraza kod nas, koji je, uslovno rečeno, otpočeo radom akademskih slikara poput Paje Jovanovića i Uroša Predića. Ipak, pravi temelj savremene srpske umetnosti postavljen je osnivanjem Škole Kirila Kutlika 1895. godine – prve umetničke obrazovne institucije u Srbiji.

Umetnička kolonija u DMV-u još jednom potvrđuje koliko je važan dijalog između tradicije i savremenosti, umetnosti i industrije – i koliko inspirativni mogu biti njihovi susreti.