Urbana legenda iz Niša: Kletva sa Ćele-kule

Urbana legenda iz Niša: Kletva sa Ćele-kule
Foto: Ni media

Ćele-kula je danas jedan od najpoznatijih istorijskih spomenika u Srbiji, ali iza njenih zidova krije se mračna priča koja je izrodila brojne legende – uključujući i onu o kletvi koja prati svakog ko se prema ovom mestu odnosi s nepoštovanjem.

Foto: Ni media

Malo istorije…
Kula je podignuta 1809. godine, nakon bitke na Čegru, kada su Turci, u znak osvete i zastrašivanja, od lobanja srpskih ustanika sazidali ovu zlokobnu građevinu. U zidu kule, prema zapisima, bilo je 952 lobanje, a danas je očuvano nešto više od 50.

Legenda kaže:
Jedan mladić iz Niša, početkom 20. veka, često je dolazio do Ćele-kule da se „šali“ s turistima – izmišljao priče, rugao se mrtvima, a jednom je čak pokušao da odvoji deo zida za “suvenir”. Te noći, kako pričaju stariji Nišlije, doživeo je strašne noćne more i halucinacije – video je vojnike u krvavim uniformama kako ga gledaju iz tame.

Narednih dana, postao je povučen, izgubljen, kao da nije bio više isti. Nakon nekoliko meseci, misteriozno je nestao – nikada nije pronađen. Njegova porodica verovala je da je „kletva ustanika“ uzela svoje.

Šta narod veruje?
Postoji verovanje da duše ustanika čuvaju Ćele-kulu kao sveti simbol žrtve i otpora – i da svako ko pokuša da je oskrnavi, odnese deo zida, ili je poseti s podsmehom, biva „obilježen“.

I danas neki posetioci prijavljuju čudan osećaj težine kada stoje ispred zida sa lobanjama. Ima onih koji tvrde da su na slikama s tog mesta kasnije videli neobične senke i likove koji nisu bili prisutni…

Napomena:
Ove priče predstavljaju deo urbanog folklora Niša i prenošene su s kolena na koleno. Iako nisu istorijski potvrđene, one i dalje žive u kolektivnom sećanju građana, kao deo duha grada. Sve navedeno treba posmatrati kao legende, a ne kao istorijske činjenice.